Strona główna / Blog / Emocje / Czy da się żyć bez emocji?

Czy da się żyć bez emocji?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się pomyśleć “Nie chcę już więcej tego smutku”, “Mam dość tego lęku, niech on zniknie”? W sytuacjach silnego natężenia emocji często myślimy, że lepiej by nam było, gdybyśmy mogli w ogóle nie odczuwać emocji. Ale czy jest to w ogóle możliwe?

12-10-2024 · Ten tekst przeczytasz w 4 min
Czy da się żyć bez emocji?

Emocja to doświadczenie wewnętrzne, które dotyczy zarówno naszych myśli, jak i ciała. Na emocję składają się 3 elementy: myśli, odczucia fizyczne i zachowanie (co robimy lub chcemy zrobić). Zrozumienie każdego z tych elementów, pomaga oswoić się z emocjami i lepiej sobie z nimi radzić.

Po co w ogóle są nam emocje?

  • Strach - jest to nasz system alarmowy, w który wyposażyła nas natura. Strach informuje nas o zagrożeniu. Gdybyśmy nie odczuwali strachu, nie wiedzielibyśmy, że musimy uciekać, gdy w naszą stronę biegnie niedźwiedź.

  • Lęk - jest to emocja, która pomaga nam przygotować się na wyzwania w przyszłości, ostrzega nas przed ważnymi i potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami. Dzięki emocji lęku mamy motywację, aby uczyć się do egzaminu, ponieważ konsekwencją, której się obawiamy, może być niezaliczenie roku akademickiego. 

  • Smutek - informuje nas, że straciliśmy coś, co było bardzo ważne w naszym życiu. Może to być przedmiot, osoba, stan czy nawet dany okres życia (np. czas studencki). Smutek pojawia się również po niepowodzeniu. Występuje również w sytuacjach rozbiezności między życiem realnym a wymarzonym. 

  • Złość - jest to naturalna reakcja organizmu, gdy nam lub naszym bliskim dzieje się krzywda. Złość pojawia się również wtedy, gdy są przekraczane nasze granice. Poczucie winy i wstyd - pojawiają się, gdy nie uda nam się spełnić pewnego standardu (naszego lub społecznego), np. pożyczyliśmy od znajomego pieniądze i nie jesteśmy w stanie ich oddać. 

  • Emocje pozytywne - takie jak: szczęście, ekscytacja, duma, pomagają nam zrozumieć, co jest dla nas ważne, co cenimy w życiu. 

Emocje

Znajdziesz tu treści, które pomogą Ci lepiej zrozumieć i zarządzać emocjami oraz reakcjami emocjonalnymi. Sprawdź, jak emocje wpływają na nasze relacje oraz codzienne funkcjonowanie w życiu osobistym i zawodowym.

Sprawdź posty z kategorii emocje

Emocje są niezbędne w naszym życiu. Dostarczają nam informacji o nas samych i o otaczającym nas świecie. Nie możemy zapominać o ich ważnej roli - emocje skłaniają nas do działania. Są również kluczem do satysfakcjonującego życia. 

Emocje zagościły w nas na stałe w drodze ewolucji i były (i nadal są) kluczem dla przetrwania naszego gatunku. Nawet gdybyśmy próbowali się ich pozbyć za wszelką cenę, nie mamy takiej możliwości, ponieważ nawet silnie tłumione, dają o sobie znać. 

Pewnie nieraz udało Ci się zauważyć, że jeśli odpychasz od siebie smutek, to towarzyszy Ci on dłużej lub wraca ze zdwojoną siłą. Nieprzerobione i zepchnięte na bok emocje wracają do nas jak bumerang, przy okazji wybuchając niczym wulkan. Dlatego tak ważne jest akceptowanie emocji i pozwalanie sobie na przeżywanie ich (nie tylko tych pozytywnych).

Od czego zacząć, kiedy trudna emocja pojawia się zbyt często i mamy jej dość?

Czasami emocje dochodzą do głosu w niewłaściwych momentach i są zbyt silne, aby mogły być produktywne. Zapewne zadajesz sobie pytanie “Co mogę zrobic, aby emocje, które są teraz dla mnie tak przytłaczające, stały się ponownie użyteczne?

Warto, abyś na sam początek zastanowił się, jakie emocje odczuwasz najczęściej. Wybierz emocję, która jest dla Ciebie najtrudniejsza do przeżywania i wyrażania. 

Zapytaj siebie “Kiedy ostatnio czułem tę emocję?

Następnie zadaj sobie pytanie, w których sytuacjach odczuwasz te silne emocje? Co wywołuje w Tobie lęk, smutek, złość? 

Być może zauważysz jakieś zależności, np. ze codziennie po przebudzeniu odczuwasz lęk lub wieczorem przy oglądaniu serialu odczuwasz smutek. Każda z tych informacji jest niezwykle cenna i mówi nam dużo o pochodzeniu i powstawaniu emocji.

Pamiętaj, że jesteś najlepszym źródłem informacji o sobie samym. Twoja obserwacja i nieoceniająca uważność emocji pozwolą Ci lepiej zrozumieć swoje emocje i radzić sobie z zachowaniami, które ta emocja wyzwala. 

Nawet samo odpowiedzenie na powyższe pytania, może pomóc Ci lepiej zrozumieć, czym są przeżywane przez Ciebie emocje. Wiedząc, że emocje nie są w życiu po to, zeby Cię skrzywdzić, czy utrudnić Ci funkcjonowanie, może Ci być łatwiej zaakceptować fakt, że emocje są naszym systemem radzenia sobie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o swoich emocjach i nauczyć sobie, lepiej z nimi radzić, zapraszam Cię na konsultacje psychologiczne stacjonarnie w Sopocie oraz online :)

Masz trudność z rozpoznaniem emocji lub reagowaniem na nie? Daj sobie pomóc. Porozmawiajmy o Twoich emocjach!

Zapraszam na konsultacje psychologiczne stacjonarnie oraz online.

Umów się na konsultację
Katarzyna Kordasińska